To co mogę Ci dać…

Kolejne pudełka, papier do pakowania, wstążki, kokardki, torby prezentowe. Pieniądze w zastraszającym tempie uciekające z konta, albo gorzej jeszcze nic nie kupione, a święta już za kilka dni. Rzędem stoją oczekiwania wszystkich wobec prezentu, a ty intensywnie myślisz nad tym co i dla kogo, żeby każdy był zadowolony, w końcu taka jest idea prezentu prawda?

Jest jeszcze jedno „ale” skupiamy się na rzeczy, zbyt dosłownie, zbyt pewnie? Mam jednak wrażenie, że w obdarowywaniu drugiej osoby (niezależnie od okazji) chodzi o coś zupełnie innego. Jest kilka zasad, o których powinieneś pamiętać dając prezent, żeby w końcu twój podarunek zasłużył na to miano.

1.Nie dawaj, jeżeli nie musisz

Być może to najbardziej kontrowersyjna z zasad, ale tak. Nie dawaj prezentu jeżeli nie musisz, nie dawaj go jeżeli nie chcesz. Obudzi się w was momentalnie odpowiedź, że wypada… Moim zdaniem jeżeli nie czujesz potrzeby obdarowania drugiej osoby, nie powinieneś tego robić. Próbujemy grać, teatralnie, od zawsze coś powinniśmy, lecz nie ma nic gorszego niż prezent wymuszony, niż prezent którego nie chcę dać, jestem pewna, że nikt też nie chciałby takiego otrzymać. Jestem świadoma, że część prezentów, być może takie właśnie są, ale myślę, że jest to kwestia godna przemyślenia.
Czym jest prezent dla mnie, jako osoby, która go daje? Dlaczego daję ten prezent? I czy nie jest wart dokładnie tyle, na ile ja go postrzegam?

Powiem więcej, może warto nie dawać, a lepiej zrozumieć, czym dla nas jest prezent.

2.Pomyśl o osobie, dla której przeznaczony jest prezent

Chyba każdy z nas dostał kiedyś prezent, który zaginął gdzieś na dnie szafki, zapomniany, nie do końca wiadomo od kogo i na jaką okazję. Jest coś pięknego w tym, kiedy prezent będzie spersonalizowany. To te prezenty, których nie wkłada się na dno szafki, które mają wartość dodaną poprzez emocje oraz wspomnienia, jakie się z tym wiążą. Są wyjątkowe, ponieważ ktoś wysłuchał naszych potrzeb, ktoś wziął pod uwagę nas i tylko nas. Gdy dajesz komuś prezent skup się na osobie, której go dajesz. Być może ostatnio marzną jej/jemu ręce i świetnym pomysłem będą rękawiczki, albo ukochana książka z dzieciństwa, która niefortunnie zaginęła przy przeprowadzce. To wszystko to coś więcej niż prezenty, idzie za tym myśl. Myśl o drugiej osobie.

3.Poświęć czas, nie pieniądze

„Drogi, nieudany prezent” coś, czego obawia się chyba każdy. Zarówno osoba, która daje, jak i ta która otrzymuje prezent. Jednak za pieniądze nie da się kupić satysfakcji i zadowolenia. Jest coś jednak cenniejszego od najdroższych diamentów, a jest to czas. I tutaj łączą cię punkty poprzedni z tym, który nastąpi.

W końcu czy pójście do sklepu i poproszenie o najdroższe perfumy to nie jest pójście na łatwiznę? Czasu nie da się kupić, poświęcając swój czas pokazujesz, że coś jest dla ciebie ważne, nie jest jedynie formalnością.

4.Zrób coś własnoręcznie

Tu jedynie wyobraźnia wytycza wam granice. Tu może nastąpić synteza czasu i myśli o drugiej osobie. Tu może nastąpić coś, czego zupełnie się nie spodziewa obdarowywana osoba. To ten rodzaj prezentu, który najbardziej wzrusza, w którym widać serce, rękę człowieka, ułomność, chęci, frustrację, ideę, niepewność, satysfakcję, zadowolenie. Rzecz zrobiona własnoręcznie to zbiorowisko emocji. Możesz szyć, piec, gotować, pisać, dziergać, wywoływać, co tylko przyjdzie ci na myśl – sam będąc ograniczeniem. Spróbuj i zobacz reakcję bliskiej osoby!

5.Wygląd ma znaczenie!

Jedna z rzeczy, którą najbardziej lubię przy prezentach to pakowanie. W końcu co to za prezent bez opakowania, które również jest elementem tej zabawy. Sama czynność odpakowywania, trudność przy dostawaniu się do prezentu, pozostawione liściki, które są uzupełnieniem, tego co można znaleźć, to wszystko buduje magię, sprawia, że prezent jest tym Prezentem przez wielkie „P”! Eksperymenty jak najbardziej wskazane, niekonwencjonalne rozwiązania i nieoczywiste zapakowanie sprawią, że już na sam widok opakowania, obdarowywanemu zaświecą się oczy. Tu również ograniczeniem jest nasza wyobraźnia, a uwierzcie mi na słowo, że można zrobić coś z niczego. Opakowanie jest w stanie dopełnić nasz podarunek i nadać mu zupełnie inny wymiar!

6.Jest prezent, którego nie zastąpią żadne inne…

Wsparcie.

Możemy dostawać tonę prezentów, tych najdroższych, tych które są formalnością, albo nawet tych, które wywołały jakiś uśmiech, ale pamiętaj, że nie ma nic cenniejszego od obecności. Wsparcie, które możesz dać, nie może być zrekompensowane w żaden inny sposób. Niech bliscy poczują, że przy nich jesteś, że są ważni. Przyjaciele, że są ci potrzebni, że jesteś z nimi, gdy walczą o marzenia i wtedy kiedy chcą się poddać. Bądź dumny z tego kogo masz u swego boku. Wspieraj jak tylko potrafisz, bo nawet za najsilniejszymi stoi lęk. Bądź obecny. Podaruj prezent, ten na co dzień – wspieraj.

 

Drogi Czytelniku, oto prezent, który mogę dziś dać Tobie…

Chcę Ci życzyć z całego serca niegasnącej pasji do wszystkiego co robisz, oceanu pomysłów i nowych idei, najpiękniejszych tych następnych chwil, odwagi, by żyć, tak jak tego pragniesz, samotności oraz poczucia odrębności w tłumie, by mieć czas na zrozumienie kim tak naprawdę jesteś i na koniec czasu, na rozwój, na samego siebie, na drugiego człowieka.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s